Peťa Červenka

Osobní průvodce a parťák na cesty

Neapolský záliv

Malebná městečka
Jižní pobřeží kolem městeček Amalfi a Positano je jedním z nejromantičtějších míst v Itálii. Nezapomenutelným zážitkem je odvážná jízda řidiče místního busu po úzké klikaté pobřežní silnici za doprovodu neutichajícího klaksonu, kde na jedné straně se hluboko pod silnicí třpytí nádherně modré Tyrhénské moře a na druhé straně stoupá svah strmě vysoko do skal…
Tyrhénské moře
…a za každou zatáčkou je dechberoucí vyhlídka na městečka podél jižního pobřeží.
Amalfi
V centru městečka Amalfi panuje velmi čilý turistický ruch. Letní dovolenková atmosféra tady ani na podzim nekončí.
Katedrála a klášter
Dominantou, mimo úžasné pláže a přírodní scenérie lákající k pěší turistice po stezce bohů vysoko v horách, je zcela jistě místní katedrála a klášter.
Citrony
Citrónové plantáže a olivové háje lze spatřit na každém kroku.
Le Limoncello
Nekoupit si alespoň malou lahvičku citronového likéru, vyrobeného z velkých sladkokyselých plodů citronovníků, by byl hřích.
Positano
Z Amalfi i z Positana je mnoho reklamních fotek a pohlednic, ale žádná z nich není tak hezká, jako vlastní zážitek z atmosféry tohoto pobřeží.
Capri
Křišťálově čisté moře v zátokách ostrova Capri, je jedním z největších turistických lákadel.
Zátoky Capri
Zajímavý pohled na ostrov, je z paluby člunu, na kterém se lze dostat do všech zátok a proplout kolem bílých skalních útesů…
Modrá jeskyně
…ale hlavně k modré jeskyni.
Vyhlídková jízda
Do horního městečka Capri se lze dostat pěšky po dlouhých schodech, nebo lanovkou, podobně jako na Petřín. Odvážnější zvolí vzrušující vyhlídkovou jízdu po zdejších silničkách místním „kočárem“.
Světové značky
Na ostrově Capri můžeme občas potkat i nějakou tu celebritu. S nimi se zde přestěhovali i prodejci světových módních značek i se „světovými cenami“. To není nic pro mě a raději se jdu kochat pohledem na moře.
Pompeje
Město, které bylo zničeno během 17 let hned dvakrát. Poprvé mohutným zemětřesením v roce 62. Podruhé explozivní erupcí Vesuvu v roce 79. Pompeje dodnes ukrývají tajemství i přesto, že první archeologické průzkumy začaly už v roce 1748.
Nepomohly ani oběti bohům
Při procházce tímto zkamenělým městem výjimečné kultury dýchne na návštěvníka velmi živá představa, jak během pár okamžiků přírodní katastrofa vymazala životy tisíců lidí a ukryla celé město pod šestimetrovou vrstvu sopečného popela a bahna.
Dokonalost každého obydlí
Procházka městem zabere celý den a v paměti zůstane napořád.
Amfiteátr
Sedět v nejvyšším patře amfiteátru a pozorovat divadelní představení sehrané samotnými volně se pohybujícími turisty je hezký zážitek. Stačí jen přenést myšlenky v čase o necelé dvě tisíciletí nazpět.
Přechod pro chodce
Kamenné přechody pro chodce uprostřed cesty mají takové rozměry, aby povozy s daným rozchodem kol mohly projet.
Neapolské muzeum
Veškeré cenné a hodnotné dědictví, které bylo nalezeno v Pompejich je v Neapolském muzeu. Teprve tady každý pochopí výjimečnost římské kultury a dokreslí celý příběh.
Neapol
Vidět Neapol jako na dlani z hradeb Castela Sant Elmo a nezemřít je přímo fascinující…
Město, kde se zrodila pizza
…ale zabloudit v hlubokých uličkách starého města, je teprve ten nezapomenutelný zážitek.
Královský palác
Královský palác v Neapoli z pohledu Basiliky San Francesco di Paola.
Galerie Umberto
Espresso a pizza v galerii secesního stylu navodí pohodovou atmosféru té pravé Itálie.
Vesuv
Torzo stále kouřící sopky Vesuv, která ještě neřekla své poslední slovo.