Peťa Červenka

Osobní průvodce a parťák na cesty

Maroko

Marokem na motorce
Nejlepším dopravním prostředkem po horách, v poušti, ale i ve městě je lehké enduro, v mém případě Honda XR 250.
Majorelle Jardin
Majorelle Jardin v centru Marrakeche, botanická zahrada plná exotických rostlin, vodních jezírek a zvířat.
Tajemství Berberů
Uvnitř okouzlijící zahrady lze navštívit muzeum berberského umění a tradiční kultury.
Noční Marrakech
Marrakech, náměstí Džáma El Fna – náměstí zaklínačů hadů, poutníků, kejklířů, akrobatů, polykačů ohně, vypravěčů pohádek, ale i skutečných příběhů, které žije s neuvěřitelně silnou emocionální atmosférou úžasného pouličního divadla. Vynikající jídlo je samozřejmostí.
Tržiště v Medině
Medina je starobylé centrum města uprostřed Marrakeche, které si žije svým životem. Tržiště snad všeho, co se dá prodat, domov mnoha řemeslníků a obchodníků, místo se zajímavými vůněmi a různými zvuky.
Tajine
Nepřehlédnutelné hliněné hrnce, v nichž se dusí maso a zelenina. Národní jídlo, které lze dostat v každém koutu země, a kdo tajine neochutnal, jako by v Maroku nikdy nebyl.
Naloženo
Velmi často lze potkat náklaďák převážející seno, naložený takřka „dokonale“.
Saharští dromedáři
Sahara v Maroku, i když má spoustu písečných dun, je převážně tvrdá a kamenitá a pokud se někde objeví nějaká vegetace, vždy se najde stádo volně žijících dromedárů, kolem kterých se dá projet velmi blízko, aniž by si z toho dělali těžkou hlavu.
M´Hamid El Ghizlane
M´Hamid El Ghizlane, poslední civilizace před vstupem do Sahary, kde lze dokoupit zásoby jídla, vody a benzínu a pak se vydat třeba na padesátidenní cestu pouští do Tombouctou.
Máta příjde vhod
Po několika hodinách jízdy drsnou kamenitou Saharou se z ničeho nic objeví jako zázrakem oáza a v ní usměvavá obsluha, která nabídne výborný sladký mátový čaj. Na kafe a něco k jídlu snad narazíme v další oáze.
Erg Chebbi
Největší písečné duny v Maroku u města Merzouga jsou velkou turistickou atrakcí. Mimo jiné i výchozím bodem pro mnohá rallye.
Vyhlídková jízda
V horách mají ovce při převozu mezi pastvinami, či na trh, cestu spojenou se zážitkem vyhlídkové jízdy. Již z dálky je slyšet jak si spokojeně „pobékávají“.
Auberge La Grotte
I vysoko v horách pod sedlem Col du Ouano ve výšce 2.900 m lze dostat u domorodých nomádů kafé, omeletu a úsměv.
Pohoří Gorges Du Dades
Nezapomenutelné pohoří Gorges Du Dades, jenž je pastvou pro oči a nenechá nikoho projet jen tak bez povšimnutí. Tuhle krajinu chci vidět znovu. :)
Silnice plná zážitků
Místo, spojující vysoké hory a městskou civilizaci, odkud si lze z terasy restaurace vychutnat kafe a přitom pozorovat rušný pohyb různých dopravních prostředků stoupajících, nebo naopak klesajících po úzké silnici jako mravenci na své stezce.
Skalní útvary
Je až neuvěřitelné, jak tyto skalní útvary dokázala příroda tak ladně odhalit a tím na sebe upoutat pozornost.
Quarzazate
Nádherné pouštní město v jehož centru se nachází kasbah, neboli pevnost, Taourirt se starým palácem. Bílé vrcholky v dálce mi však připomínají, že nás ještě čeká přejezd zasněženým Atlasem.
Marocký Hollywood
Filmová studia Atlas, kde se natáčela spousta známých filmů, jako jsou Gladiátor, Honba za klenotem Nilu, Hra o trůny, Asterix a Obelix: Mise Kleopatra, a jiné.
Ait Ben Haddou
Ait Ben Haddou, Kasbah Museé i zde, ve starém městě plném hliněných domů postaveném v 17. století, obklopeném vysokými zdmi, uvnitř protkaný úzkými uličkami, je pro filmaře ráj na zemi. Nachází se na stezce karavan mezi Saharou a městem Marrakech.
Col du Tichka 2 260 m n. m.
Přejezd zasněženého Atlasu, jedním z mála silničních průsmyků, který spojuje sever a jih Maroka, je po několika dnech v rozpáleném písku hezkým zpestřením. Nechápu, proč tady silničáře v březnu překvapil sníh.
Poznej tajemný kraj Berberů
Nasedni a vydej se se mnou do nádherných míst jedné z nejzajímavějších a nejkrásnějších zemí na světě. Do překrásné země na severozápadě Afriky.