Peťa Červenka

Osobní průvodce a parťák na cesty

Laponsko

Norsko-Švédsko-Finské trojmezí
Daleko na severu za polárním kruhem na Norsko-Švédsko-Finském trojmezí se rozprostírá nádherná, mírně zvlněná krajina, ideální pro očistu duše, rehabilitaci těla a lázně pro zaneřáděnou mysl.
Od srubu ke srubu
Toulání se zimní krajinou od srubu ke srubu, ve kterých je vždy v kamnech připraveno dřevo, a proto stačí jen zapálit třísky, přiložit polínka a za chvíli je uvnitř teplo.
Bezpečný úkryt
Sruby jsou od sebe vzdáleny každých 10 – 20 km a tak se lze pohodlně najíst, či se schovat před nepřízni počasí i v polovině trasy.
Jarní Laponsko
Ideální doba pro toulky polární krajinou na běžkách je období jara, kdy jsou dny stejně dlouhé jako noci, slunce večer ne a ne zapadnout a teplota se drží stále ještě pod bodem mrazu.
Dej jméno srubu
Každý srub má svůj název, ale každý z nás si ho může nazvat tak, jak si ho foneticky přečetl ve svém rodném jazyce.
Perníková poleva
Tak pohádkovou „polevu na perníčku“ umí jenom sama matka příroda.
Haf!
Kdo ví, co si o tom všem myslí on?
Slunce zapadá nekonečně dlouho
Když přestane foukat a opře se do tváře slunce, nedá se to srovnat s výletem na Kokořín.
Ještě než se setmí
Dřevník spolu se záchodem není od srubu daleko, nicméně lepší je vyřešit tyto „své potřeby“ ještě před setměním.
Něco dobrého na zahřátí
Pak už jen uvařit polévku z roztopeného sněhu a vlastních ingrediencí v plně vybavené kuchyňce. Hlavně mít dostatek dřeva na noc.
Večer při svíčkách
Romantický večer při svíčkách a praskajícím dřevu v kamnech, kdy termoska vydá poslední zbytky voňavého čaje, je nezapomenutelným zážitkem.
Aurora borealis
Polární záře zachycená na této fotce není ani zdaleka tak úžasná jako je polární záře ve skutečnosti. O vnitřním prožitku a pocitu duše se nedá při této živé scenérii ani mluvit.
Los bananos
Naštěstí tohle půltunové osmiměsíční „miminko“ žije raději v lesích severního Švédska a tahle pustina ho neláká; tenhle „drobeček“, který miluje banány je velký mazel.
Ráno znovu do „stopy“
Po ránu opět namazat běžky a vydat se dál pustou krajinou na sever až k nejvyššímu místu Finska.
Cesta na vrchol
Fascinujícím a nezapomenutelným zážitkem je ale východ slunce na Halti, na který je nutné si přivstat a vyrazit na vrchol ještě za tmy.
Východ slunce
Když slunce vystrčí na obzoru své první paprsky, tělem i duší člověka projde slovy nepopsatelně nádherný pocit, pocit vnitřního naplnění, štěstí a uspokojení.
Vůně svého vnitřního já
Když slunce vykoukne nad obzorem v celé své kráse, vždy mě dostihnou myšlenky o sobě samém a přemýšlím nad malicherností lidských „problémů“.
Top of the Suomi
Nejvyšší vrchol Finska Halti, slunce už je „vysoko“.
Spolu Laponskem
Tak sbal si běžky a vydej se se mnou na pouť kouzelnou polární krajinou, nekonečnými zasněženými pláněmi, jenž jsou balzámem pro duši a relaxací pro tělo.